Najlepszy sprzęt dla firm zajmujących się instalacją paneli fotowoltaicznych

Rynek fotowoltaiczny to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu w Polsce, a istniejące firmy montażowo-instalacyjne, które dostrzegają ten potencjał, mogą poszerzyć o tę gałąź zakres swojej działalności i z tej hossy skorzystać.

 

  

 

Zobowiązania Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii

 

 

Napędem rozwoju branży PV są przede wszystkim rosnące ceny energii oraz zobowiązania międzynarodowe Polski w zakresie zwiększania udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Do 2020 roku udział energii z OZE powinien wynosić co najmniej 15%, a do 2030 roku ma stanowić już 20% całości wytwarzanej energii w Polsce.

 

Konieczność rozwoju rynku fotowoltaicznego dostrzega rząd, który w swoim projekcie „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” opublikowanym w listopadzie br., obok morskiej energetyki wiatrowej, wskazuje właśnie PV jako kluczowe źródło OZE w polskim miksie energetycznym. Skala inwestycji w same tylko farmy fotowoltaiczne ma wynieść ponad 3 mld zł w 2019 r. Tak duże inwestycje w tym sektorze, przy bardzo krótkich okresach na ich realizację są wyzwaniem dla firm montażowo-instalacyjnych obsługujących inwestorów.

 

 

 

Montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach

 

 

O ile naziemne instalacje PV nie sprawiają wykonawcom większych trudności, o tyle instalacje na budynkach mogą być już bardziej problematyczne ze względu na konieczność umieszczenia paneli na pewnej wysokości. W tej sytuacji koniecznością staje się zakup profesjonalnego sprzętu, który pozwoli szybko i łatwo przetransportować w górę i zamontować ogniwa solarne. W zależności od możliwości, firma Bellussi Group, proponuje dwa rozwiązania.

 

 

 

Windy dekarskie do instalacji ogniw słonecznych

 

 

Pierwszym z nich jest wciągarka drabinowa ES 200 HS przeznaczona specjalnie do transportu paneli fotowoltaicznych. Jest to wyciąg o udźwigu 200 kg i prędkości wciągania 27 m/min. Jego silnik ma wydajność aż 50% i umieszczony jest na wózku z kółkami, co ułatwia przenoszenie.

 

Budowę wciągarki komponujemy wg potrzeb Klienta. Bazowa wysokość wynosi 7,8 m i możemy ją dowolnie zwiększać dobierając elementy drabiny o długości 0,5 m, 1 m lub 2 m, aż do uzyskania maksymalnej możliwej wysokości 21,8 m. W zależności od potrzeb, do zestawu możemy dodać też sekcję kolanową pozwalającą zgiąć drabinę pod kątem 25° - 45°, co ułatwia transport paneli na dachy skośne.

 

Ostatnim elementem składowym jest platforma ładunkowa dostosowana do transportu ogniw fotowoltaicznych o wymiarach 150x200x40 cm (do zastosowania z sekcją kolankową) lub 100x200x40 cm (nie do zastosowania z sekcją kolankową). Dobierając inne platformy ładunkowe (o zmiennym nachyleniu, z ruchomymi bokami lub czerpak wywrotkowy) otrzymujemy uniwersalną wciągarkę budowlaną, która może posłużyć nie tylko do transportowania paneli solarnych, ale również wszelkich materiałów budowlanych, płytek, dachówek, okien itp.

 

 

 

Wciągarka budowlana do rusztowania

 

 

Drugie rozwiązanie przeznaczone jest dla instalacji fotowoltaicznych wykonywanych na budynkach, przy których można rozstawić rusztowanie. Jest to popularna wciągarka HE 200 o maksymalnym udźwigu do 200 kg, z wytrzymałą liną o średnicy 5 mm i standardowej długości 25 m (na życzenie Klienta istnieje możliwość zwiększenia długości liny do 35 m).

 

Prędkość wciągania wynosi 23 m/min. Model występuje również w wersji CED z panelem sterowania z niskim napięciem, umożliwiającym zwiększenie długości jego kabla do 35 m i sterowanie wciągarką z dołu.

 

Wciągarkę można bez trudu zamontować do rusztowania, na mocowaniu rozporowym stropowym lub okiennym, na specjalnej podstawie z obciążeniem balastowym lub trójnogu – w zależności od potrzeb i możliwości.

 

Script logo